Karfiol

Karfiol inak nazývaný kapusta obyčajná karfiolová. Pochádza zo Stredomoria a v 14. storočí sa dostal do Talianska a odtiaľ sa už šíril do celého sveta. V súčastnosti sa pestuje v krajinách po celom svete od Európy, Ameriky až po Áziu.

Charakteristikou tejto zeleniny je veľká hlavová ružica, ktorá sa skladá z okvetných stoniek. Farba môže byť biela, jemne žltkastá a fialová. Zavisí to od toho, či sa pestuje na slnku alebo v tieni. Farba neovplyvňuje chuť karfiolu. Vegetačné obdobie tejto zeleniny je 100-140 dní. Odrody karfiolu podľa vegetačného obdobia sú rozdelené do 3 skupín: skoré, stredné a neskoré. Karfiol je veľmi obľúbená a vyhladávaná zelenina pri rôznych diétach a hlavne pri keto diéte. Karfiolom viete nahradiť ryžu aj zemiaky, čím znížite príjem uhľohydrátov pri chudnutí a zdravom stravovaní.

Čo karfiol obsahuje?

Karfiol je bohatým zdrojom vitamínov, minerálov, antioxidantov, vlákniny a živín. Má veľmi nízky obsah energetických zložiek na 100g/25kcal. Obsahuje kyselinu listovú, vitamín A, B, E a veľké množstvo vitamínu C. Z minerálov obsahuje draslík, vápnik, fosfor, železo, zinok, meď, selén, chróm, sodík. Má vysoký obsah vody cca 92% z celého objemu a veľmi nízky obsah sacharidov.

Aké sú účinky karfiolu?

  • štartuje metabolizmus a pomáha regulovať telesnú hmotnosť
  • má odvodňujúce účinky
  • vyvoláva pocit sýtosti
  • reguluje priechodnosť čriev (možno ho použiť pri zápche, hnačke a zápale hrubého čreva)
  • je vhodný pre ľudí po akútnej gastritíde alebo gastroenteritíde (zápal žalúdka a tenkého čreva)
  • pomáha pri problémoch so srdcom a obehovou sústavou
  • pomáha pri poruchách obličiek a močového mechúra
  • znižuje krvný tlak a cholesterol
  • pomáha znižovať riziko vzniku viacerých chorôb vrátane diabetu, srdcovo-cievnych ale aj rakovine
  • keďže obsahuje vysoké množstvo vitamínu K môže zlepšiť zdravie kostí, zlepšuje absorciu vápnika a zabraňuje jeho vylučovaniu v moči
  • zlúčeniny sulfórafán a indol pomáhajú aktivovať detoxifikačné enzýmy, ktoré zvyšujú hladinu glutatiónu a liečia neuronálne poranenia spôsobené zápalom a oxidačným stresom pri Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe
  • obsahuje antioxidant indol-3-karbinol alebo I3C, ktoré sa vyskytujú v kapustovej zelenine, znižuje riziko rakoviny prsníka a reprodukcie u mužov

Ako karfiol nakupovať a skladovať?

Pri kúpe karfiolu dajte pozor na tieto veci. Najlepší a najčerstvejší karfiol je pekný biely bez tmavých škvŕn. Tmavé škvrny naznačujú tomu, že sa už kazí a nevydrží dlho. Ak takýto karfiol zakúpite tmavé škvrny vždy pred konzumáciou odstráňte. Čerstvý pekný karfiol po zakúpení môžete skladovať až 7-10 dní pri teplote nie viac ako 5°C. U nás sa predáva celoročne. Pochopiteľne v zimných mesiacoch je dovážaný a preto nemusí byť úplne čerstvý.

6 tipov ako si pripraviť karfiol

Najčastejšie tepelné spracovanie karfiolu je dusenie alebo varenie. Môže sa ešte aj vyprážať alebo podávať v studených predjedlách. Veľmi obľúbený je v polievkach alebo zapekaný.

Karfiolová polievka – patrí medzi veľmi obľúbené, dá sa pripraviť na veľmi veľa spôsobov podľa vašej chuti napríklad so syrom, s kokosovým mliekom, s inou zeleninou a pod.

Karfiolové placky – tieto chrumkavé karfiolové placky sú perfektnou voľbou na raňajky. Ak ich chcete jesť samotné zvážte prípravu cesnakovej omáčky alebo ich môžete podávať ako prílohu k mäsu.

Karfiolový chlieb – je to skvelá alternatíva k tradičnému chlebu a má super nízky obsah sacharidov. Vyžaduje si to trochu úsilia, ale konečný výsledok rozhodne stojí za to.

Karfiolová pizza – túto fantastickú karfiolovú pizzu musíte ochutnať, vhodná na obed alebo aj na večeru, či na párty s priateľmi. Má veľmi nízky obsah sacharidov takže si ju viete vychutnať bez výčitiek.

Zapekaný karfiol – krémová konzistencia syra v spojení s chuťou karfiolu vás zaujme natoľko, že tento recept určite nebudete robiť poslednýkrát.

Karfiolové steaky – tieto karfiolové „steaky“ zjavne vôbec nie sú steaky, ale veľké plátky celého karfiolu, ktoré sú ochutené a opečené k dokonalosti. 

Máme pre vás ešte jeden tip na záver: tip alebo skôr radu pozor na nadmernú konzumáciu karfiolu, pretože vám môže spôsobiť nadúvanie, preto ak trpíte nejakým dlhodobým alebo chronickým ochorením a chcete sa pustiť do nejakej karfiolovej diéty určite to konzultujte so svojim lekárom